Do czego można wykorzystać pastuch elektryczny?

Pastuch elektryczny jest często stosowanym rozwiązaniem przez rolników, którzy zajmują się chowem bydła. Pomaga w bardziej efektywnym zarządzaniu przestrzenią oraz chroni zwierzęta, jak i ich otoczenie. Zastanawiasz się, w jaki sposób dokładnie można go wykorzystać? W takim razie zapraszamy cię do naszego artykułu.

Pastuch, który ochroni bydło przed dzikimi zwierzętami

Pierwszym i jednym z najważniejszych zastosowań pastucha elektrycznego jest odgrodzenie pastwiska z bydłem od innych zwierząt, w szczególności tych, które mogłyby wyrządzić mu krzywdę. Jeśli więc obawiałeś się, że podczas twojej nieobecności na pastwisku pojawią się wilki lub inne dzikie zwierzęta, z pewnością będziesz mógł w ten sposób zapobiec ich atakom.

Co więcej, pastuch elektryczny na pewno zniechęci twoich sąsiadów czy przechodzących skrajem pastwiska turystów do karmienia, czy dotykania twoich zwierząt.

Efektywny wypas

Pastuchem elektrycznym warto też porozdzielać różne obszary pastwiska. W ten sposób dostęp do terenu staje się ograniczony, co z kolei przekłada się na bardziej efektywne niż w przypadku wolnego wypasu wykorzystanie trawy. Dzięki ograniczeniu terenu bydło ma dostęp do wybranej partii terenu i nie może zdeptać całego pastwiska – to z kolei sprawia, że roślinność szybciej odrasta w pozostałych częściach i może stanowić znacznie bogatszy pokarm.

Zapobieganie ucieczkom

Niektóre zwierzęta potrafią bardzo dać się we znaki swoimi ucieczkami. Pastuch elektryczny jest skutecznym sposobem na ograniczenie im takiej możliwości. Porażenie prądem jest nieprzyjemne, a jeśli tylko zwierzę za bardzo zbliży się zanadto do ogrodzenia, poczuje je na własnej skórze. To szybka metoda nauczania, iż do tego miejsca nie wolno się zbliżać ani przekraczać wyznaczonej przez człowieka granicy.