Makrama, jak ją wykonać?

Makrama to sztuka wiązania sznurków, która sięga tysięcy lat. Można ją wykonać z różnych materiałów, ale sznurek do makramy jest najpopularniejszym. Aby zrobić makramę, potrzebne są tylko sznurek i trochę cierpliwości. Makrama może być używana do dekorowania domu lub jako prezent dla bliskiej osoby. Wykonanie makramy jest łatwe i szybkie, a efekt końcowy jest imponujący!

Jaki sznurek do makramy wybrać?

Sznurek do makramy można kupić w sklepach z akcesoriami do szycia. Najpopularniejszy sznurek to sznurek bawełniany, ale można też używać sznurka jutego, sizalowego lub innego sznurka naturalnego. Wybór sznurka zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Na przykład sznurek bawełniany jest dobry do dekorowania domu, ponieważ jest miękki i łatwy w wiązaniu. Natomiast sznurek sizalowy jest bardziej wytrzymały i lepszy do noszenia na co dzień.

Jak zrobić makramę?

Makrama składa się z kilku podstawowych węzłów. Najprostszym węzłem jest węzeł łańcuchowy, który można łatwo zrobić, nawet jeśli nigdy wcześniej nie wiązało się sznurków. Aby go zrobić, potrzebne są tylko dwa sznurki. Wystarczy połączyć oba sznurki i zacisnąć je mocno. Węzeł łańcuchowy jest podstawą do większości innych węzłów makramowych.

Kolejnym prostym węzłem jest węzeł sztywny. Aby go zrobić, należy połączyć sznurki tak, jak w przypadku węzła łańcuchowego, ale nie trzeba ich zaciskać. Węzeł sztywny jest dobry do dekorowania domu, ponieważ sznurki są dobrze utrzymane i nie rozwiązują się tak łatwo.