Wina deserowe

Wina deserowe to rodzaj wina o słodkim smaku. Jak sama nazwa wskazuje, wina te są zazwyczaj podawane z deserami lub po kolacji jako aperitif. Wina deserowe występują w dwóch podstawowych odmianach: wytrawnej i słodkiej. Słodka wersja zawiera więcej cukru, a wytrawna mniej. Najpopularniejszymi rodzajami wina deserowego są: musujące, riesling, gewürztraminer, pinot gris, late harvest oraz porto.

Wina deserowe to doskonałe dodatki do wielu potraw. Można je podać np. do deserów lodowych, ciast, wafli z bitą śmietaną czy też w wersji na gorąco do serników. Wina deserowe to doskonała alternatywa dla słodkich napojów typu Cola lub Pepsi. Można je pić samodzielnie lub w towarzystwie przekąsek. Ponadto, wina deserowe stanowią idealny pomysł na oryginalny i niedrogi prezent.

Wina deserowe cieszą się uznaniem wielu ludzi na całym świecie. Szczególnie czerwone i różane wina deserowe stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularne, głównie dzięki zwiększonemu naciskowi na wino różowe. Coraz częściej wina deserowe występują w ofertach restauracji oraz kawiarni. Warto wspomnieć, że wina deserowe są też doskonałym pomysłem na prezent ślubny.

Włochy to jeden z najważniejszych regionów do produkcji win deserowych ze względu na gorący i suchy klimat. Francja jest również ważnym graczem w tym rosnącym sektorze, produkującym zarówno czerwone, jak i białe wina deserowe. Naprawdę wszędzie można znaleźć wspaniałe wina deserowe, poczynając od niewielkich winnic w górach po wielkie firmy produkujące wina na całym świecie.