Żwirki dla kota – rodzaje i najważniejsze funkcje

Żwirki występują w licznych wersjach o odmiennej specyfikacji, materiale bazowym oraz granulacji. Poniżej prezentujemy pigułkę najważniejszych informacji poświęconych najchętniej wybieranych gatunkom kocich żwirków. 

Bentonit – najpopularniejszych wybór 

Żwirki bentonitowe wykonywane są ze skał osadowych ilastych. Odznaczają się dobrą absorpcją cieczy i nieczystości. Pochłaniają też zapachy, co stanowi dużą zaletę użytkową z perspektywy kocich opiekunów. Bentonit przypomina zwykły żwir lub piasek, który po kontakcie z cieczą ulega zbryleniu. Zdecydowanie ułatwia to czyszczenie kuwety. Zazwyczaj bentonit występuje w dwóch rozmiarach – o niskiej i średniej granulacji.

Żwirek drewniany – ekologiczny 

Żwirki drewniane są wykonywane przede wszystkim ze ścinek drewnianych – sosny i świerku. Emitują naturalny, żywiczny zapach. Żwirki drewniane mogą odmiennie reagować na kontakt z cieczą – zbrylać się lub zachowywać wyjściową postać. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wiórkami lub trocinami, które sklejają się w wyniku kontaktu z płynami. Drewniany żwirek niezbrylający to tak zwany pellet – czyli granulki w kształcie niedużych wałeczków. 

Żwirek silikonowy – silikatowy 

Żwirek silikonowy to trzeci spośród najczęściej wybieranych. Nie jest on wykonany z silikonu (jest to tylko jego nazwa potoczna). Tworzą go granulki silikatu, czyli żelu krzemionkowego. Jest to żwirek tani, bezpieczny i obojętny chemicznie. Świetnie sprawdza się nie tylko w pochłanianiu cieczy, ale również brzydkich zapachów. 

Gdzie kupować żwirki dla kota?

W żwirki zaopatrzysz się w niemal każdym markecie wielkopowierzchniowym. Dostępność poszczególnych żwirków może się zmieniać okresowo, dlatego polecamy sięgać nie tylko po oferty sklepów stacjonarnych, ale także internetowych. Popularne i chętnie wybierane żwirki znajdziesz pod linkiem: https://www.aquaelzoo.pl/1015-zwirek-dla-kota.