Czy jazda autem jest dla każdego?

Czy prowadzenie samochodu jest dla każdego? Nie wydaje mi się. Jeśli mieszkasz w mieście to odpowiedź brzmi – pewnie nie. Możesz poruszać się bez jazdy samochodem. Może zajmie Ci to więcej czasu, ale dasz radę. Na przedmieściach i na wsi odpowiedź również brzmi nie. Dla wielu osób przynajmniej na początku, posiadanie samochodu ma więcej sensu niż jego wypożyczenie. Jednak nawet jeśli jazda samochodem jest na tyle wygodna, że warto, to nadal nie jest dla każdego. Starsi ludzie mogą już nie być w stanie prowadzić; wiele rodzin będzie miało kogoś, kto używa wózka inwalidzkiego lub laski do poruszania się i ta osoba nie będzie w stanie prowadzić; niektórzy ludzie są po prostu zbyt zajęci pracą lub szkołą, aby poradzić sobie z odpowiedzialnością za prowadzenie samochodu na szczycie wszystkiego innego, co robią (a transport publiczny może nie być dostępny lub wystarczająco wygodny). 

Zadbaj o swoje potrzeby

Pytanie o to, czy prowadzenie samochodu jest konieczne, czy nie, często wiąże się z kwestią tego, jak wiele wolności ktoś ma lub powinien mieć, jeśli chodzi o wybór stylu życia i jak wiele pomocy potrzebuje w życiu. W naszym społeczeństwie mamy tendencję do oczekiwania, że każdy będzie miał niezależność, by robić to, co chce i kiedy chce – ale nie każdy może sprostać tym oczekiwaniom. 

Jestem głęboko przekonany, że posiadanie samochodu nie jest dla każdego. Jasne, miło jest móc jechać gdzie się chce, kiedy się chce, ale czy warto ponosić koszty zakupu samochodu, a potem jego utrzymania, ubezpieczenia i tankowania? W wielu przypadkach odpowiedź brzmi: nie. I nie mówię tu o ludziach, którzy mieszkają w miastach z systemami transportu publicznego, które są szybkie i wygodne. Mówię o ludziach, którzy mają pracę, do której mogą i chcą chodzić codziennie. Albo o młodych ludziach, którzy nie muszą codziennie zabierać ze sobą wielu rzeczy. Albo seniorów, którzy nie mogą lub nie powinni już prowadzić samochodu. Albo każdy inny, kto nie ma pilnego zapotrzebowania na posiadanie pojazdu. Wiem, że ten temat jest kontrowersyjny; wiele osób ma silne uczucia w jedną lub drugą stronę. Więcej porad znajdziesz na startmoto.pl.