Jak sobie poradzić z rygorystycznymi rodzicami?

Nie wszyscy rodzice są surowi, ale kiedy rodzice lub opiekunowie ustalają zasady dotyczące czasu spędzanego z przyjaciółmi i własnego życia osobistego, może się wydawać, że nadmiernie kontrolują. Może to być źródłem napięcia między rodzicami a nastolatkami, ale nie musi tak być. Rodzice nie chcą być postrzegani jako rodzice helikopterowi; chcą, aby ich dzieci rozwijały umiejętność właściwego osądu i uczyły się na własnych błędach.

 

Pierwszym krokiem do nawiązania zdrowych relacji z rodzicami jest zastanowienie się, jak można przyczynić się do tego, by środowisko domowe było komfortowe dla obu stron. Dobrym punktem wyjścia jest rozmowa o tym, co się dzieje dobrego w twoim życiu – jak ci idzie w szkole, jak wygląda twoje życie towarzyskie, jak radzisz sobie finansowo? Jeśli coś idzie nie tak – zła ocena, utrata pracy lub pieniędzy – ważne jest, aby o tym również poinformować. Lepiej być proaktywnym niż reaktywnym, jeśli chodzi o omawianie problemów z rodzicami.

Jeśli chodzi o ustalanie z nimi podstawowych zasad, musi to wynikać z wzajemnego szacunku. Jeśli przyjdziesz z nastawieniem, że wiesz wszystko, to tylko sprawi, że będą jeszcze bardziej odporni na zmiany. Przyjdź z chęcią przedyskutowania takich rzeczy jak godziny policyjne. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://twojmoment.pl/