Czy opłaca się wynajmować dom?

Wynajęcie domu może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zajmować się kłopotami związanymi z utrzymaniem domu, ale jest wiele innych powodów, dla których ktoś może wybrać taką sytuację życiową zamiast kupna. Oto kilka kwestii, które warto rozważyć przed wynajęciem domu:

  • Dochody – wynajmowanie wymaga czasu i pieniędzy. Jeśli Twoje dochody są niestabilne lub ulegają wahaniom, długoterminowy wynajem może nie być opłacalny, ponieważ możesz mieć problemy z przeprowadzką, jeśli Twoje dochody spadną poniżej poziomu wymaganego w umowie najmu.
  • Kredyt – jeśli chcesz wynająć dom, prawdopodobnie będziesz potrzebować dobrego kredytu, aby móc zakwalifikować się do pożyczki potrzebnej do jego zakupu.

Jakie są plusy i minusy wynajmowania domu?

Największą zaletą wynajmu jest to, że nie trzeba płacić za naprawy i konserwację. Dzieje się tak dlatego, że wydatki te są zazwyczaj wliczone w miesięczną opłatę za wynajem. Większa jest również elastyczność w zakresie warunków mieszkaniowych – w przypadku wcześniejszej wyprowadzki nie trzeba płacić czynszu za pusty dom. Na sielankowelove.pl dostępnych jest mnóstwo artykułów dotyczących aranżacji wnętrz i nie tylko! 

Wynajem może być tańszy niż posiadanie domu, jeśli nie wiesz, jak długo zostaniesz w jednym miejscu lub jaka okolica będzie dla Ciebie najlepsza. Jeśli jednak Twoje plany się zmienią i zechcesz kupić dom, zerwanie umowy najmu może kosztować tysiące dolarów!

Jakie są wady wynajmu?

Jeśli coś się zepsuje w wynajmowanym lokalu lub wymaga wymiany, to właściciel musi to naprawić – nie Ty! Jeśli w domu pojawi się pleśń lub inne problemy, nie ma zbyt wielu możliwości, aby jak najszybciej dokonać naprawy bez ponoszenia dodatkowych kosztów (np. zatrudniania kogoś innego). A jeśli coś wydarzy się na zewnątrz lokalu (np. zalanie), to również do właściciela należy naprawa – ale może on oczekiwać, że