Dlaczego warto masować mięśnie po treningu?

Po treningu Twoje mięśnie znajdują się w stanie mikrourazu. Organizm reaguje na to wysyłając komórki odpornościowe i fibroblasty do zranionego obszaru. Te składniki komórkowe, znane również jako stan zapalny, rozpoczynają naprawę uszkodzonych białek mięśniowych; mogą jednak również powodować ból i obrzęk. To dlatego często będziesz czuł się obolały po intensywnym treningu. Masaż skraca czas, w którym komórki te opuszczają kontuzjowany obszar i pozwala na szybszą regenerację. Poprawia również przepływ krwi, co pomaga dostarczyć pożywienie, które sprzyja gojeniu i usuwa produkty odpadowe, które mogą prowadzić do dalszego bólu i bolesności.

 

Po szczególnie ciężkim treningu, masaż w ciągu godziny może zmniejszyć opóźnioną bolesność mięśni (DOMS) nawet o 50%. Po 24 godzinach redukcja ta wzrasta do 78%. Ponadto, aby zaobserwować znaczącą redukcję DOMS, należy wykonać większą ilość masażu (co najmniej cztery 30-minutowe sesje).

Masaż jest szczególnie korzystny po ćwiczeniach ze względu na wzrost rozpadu białek mięśniowych po treningu. Rozpad białek mięśniowych jest częścią procesu naprawy uszkodzonych tkanek, jednak gdy rozpoczyna się wcześniej niż zwykle lub trwa zbyt długo po ćwiczeniach, może powodować zmęczenie i ból. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://feedfit.pl/