Łożyska samonastawne są stosowane w różnych typach maszyn i urządzeń. Szczególnie gdy liczy się inicjacja i przebieg ruchu obrotowego wybranych elementów maszyn, stosuje się łożyska samonastawne. Znajdujące się na łożysku wałki generują minimalne opory w trakcie obracania, co czyni je wysoce sprawnymi oraz żywotnymi elementami.
Budowa łożysk samonastawnych
Łożyska samonastawne występują w różnych odmianach, wśród których najczęściej wybierane są modele kulkowe oraz wałkowe. Elementem roboczym jest w nich kulka lub wałek, zamocowane w dedykowanym do tego koszyczku. Ważnym elementem konstrukcyjnym jest także bieżnia zewnętrzna o kształcie sferycznym. Dopasowuje się do dosłownie każdej powierzchni montażowej.
Łożyska samonastawne – dostępne rodzaje
Wyróżnia się kilka łożysk samonastawnych, zgodnie z ich seriami wymiarowymi. Pierwszym typem są łożyska K6, czyli modele kulkowe wyposażone w bieżnię zewnętrzną oraz niemodyfikowany pierścień.
UC to łożysko samonastawne z pierścieniem wewnętrznym przedłużonym obustronnie i niesymetrycznie.
SA to łożyska samonastawne z jednostronnie przedłużonym pierścieniem oraz mimośrodowym pierścieniem mocującym.
SB to rodzaj łożysk samonastawnych uproszczonych typu UC, w których pierścień wewnętrzny jest przedłużony jednostronnie.
SC to z kolei poszerzone łożyska typu SA wyposażone w obustronnie przedłożony pierścień wewnętrzny oraz w zamontowanym na przedłużeniu pierścień mimośrodowy.
UK to oznaczenie łożysk mocowanych przy wykorzystaniu tulei, w których otwór stożkowy ma zbieżność 1-12.
Ponadto łożyska samonastawne mogą różnić się materiałem, z którego zostały wykonane (metal, plastik lub mieszanka ich obu), smarem zaaplikowanym w uszczelnieniach oraz wymiarami.