Łożyska samonastawne – rodzaje, działanie i zastosowanie

Łożyska samonastawne są stosowane w różnych typach maszyn i urządzeń. Szczególnie gdy liczy się inicjacja i przebieg ruchu obrotowego wybranych elementów maszyn, stosuje się łożyska samonastawne. Znajdujące się na łożysku wałki generują minimalne opory w trakcie obracania, co czyni je wysoce sprawnymi oraz żywotnymi elementami. 

Budowa łożysk samonastawnych

Łożyska samonastawne występują w różnych odmianach, wśród których najczęściej wybierane są modele kulkowe oraz wałkowe. Elementem roboczym jest w nich kulka lub wałek, zamocowane w dedykowanym do tego koszyczku. Ważnym elementem konstrukcyjnym jest także bieżnia zewnętrzna o kształcie sferycznym. Dopasowuje się do dosłownie każdej powierzchni montażowej. 

Łożyska samonastawne – dostępne rodzaje 

Wyróżnia się kilka łożysk samonastawnych, zgodnie z ich seriami wymiarowymi. Pierwszym typem są łożyska K6, czyli modele kulkowe wyposażone w bieżnię zewnętrzną oraz niemodyfikowany pierścień. 

UC to łożysko samonastawne z pierścieniem wewnętrznym przedłużonym obustronnie i niesymetrycznie. 

SA to łożyska samonastawne z jednostronnie przedłużonym pierścieniem oraz mimośrodowym pierścieniem mocującym. 

SB to rodzaj łożysk samonastawnych uproszczonych typu UC, w których pierścień wewnętrzny jest przedłużony jednostronnie. 

SC to z kolei poszerzone łożyska typu SA wyposażone w obustronnie przedłożony pierścień wewnętrzny oraz w zamontowanym na przedłużeniu pierścień mimośrodowy. 

UK to oznaczenie łożysk mocowanych przy wykorzystaniu tulei, w których otwór stożkowy ma zbieżność 1-12. 

Ponadto łożyska samonastawne mogą różnić się materiałem, z którego zostały wykonane (metal, plastik lub mieszanka ich obu), smarem zaaplikowanym w uszczelnieniach oraz wymiarami.